a

Facebook

Twitter

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به هلدینگ بین المللی ملاصدرا میباشد

18:00 - 9:00

ساعات کاری شنبه - پنجشنبه

9821.420.56+

مشاوره و پشتیبانی

فیسبوک

توئیتر

جستجو
منو
 

ثبت شرکت در ترکیه

هرآنچه را که در خصوص ثبت بین المللی شرکت خود نیاز دارید برایتان فراهیم میکنیم
ثبت ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اخیرا ویژگی‌های اصلی اشخاص حقوقی با تصویب قانون تجارت جدید ترکیه برای کارآفرینان خارجی که علاقمند به ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در این کشور هستند، تغییر کرده است. اگرچه فرم‌های تجاری ثابت باقی می‌مانند، اما ممکن است مشخصه‌های آنها از مشخصه‌های قبلی متفاوت باشد. وکلای قانونی ملاصدرا با سال‌ها تجربه در زمینه ثبت شرکت و عقد قرارداد به صورت بین‌المللی، یاری رسان شما علاقه‌مندان در این زمینه می‌باشند.

قانون تجارت جدید، شکل‌های زیر از اشخاص حقوقی ترکیه را به رسمیت می‌شناسد:

 • شرکت‌های با مسئولیت محدود
 • شرکت‌های سهامی
 • شرکت‌های کمیته
 • شرکت‌های جمعی
 • شرکت‌های تعاونی

شرکت‌های با مسئولیت محدود: شرکت‌های با مسئولیت محدود که به صورت کوتاه LS شناخته می‌شوند، حداقل به یک عضو نیاز دارد که باید حداقل سرمایه سهم ۱۰٫۰۰۰ TRY را واریز کند (نزدیک به ۳۳۰۰ یورو). تعداد کل سهامداران نمی‌تواند بالای ۵۰ نفر باشد. از نظر مدیریت، LS باید حداقل یک مدیر مستقل داشته باشد، با این حال شورای مدیراتن نیز مجاز است. قانون جدید شرکت‌ها همچنین برای تمامی شرکت‌های با مسئولیت محدود ترکیه این است که آنها می‌توانند وبسایت‌های خودشان را داشته باشند.

شرکت‌های سهامی: شرکت‌های سهامی یا A.S حداقل به یک سهامدار نیاز دارند. در اینجا دو نوع شرکت سهامی وجود دارند که می‌تواند به صورت بسته یا باز باشد. شرکت سهامی بسته باید حداقل سرمایه سهم ۵۰٫۰۰۰ TRY و شرکت سهامی باز باید حداقل سرمایه سهم ۵۰٫۰۰۰ TRY و سرمایه ثبت شده ۱۰۰٫۰۰۰ TRY را فراهم کنند. شرکت سهامی باز حق تجارت سهام خود را در بورس سهام دارد در حالی که شرکت سهامی بسته مجاز به این کار نیست. با توجه به مدیریت چنین شرکت‌هایی، آنها باید یک هیئت مدیره داشته باشند که حداقل یک مدیر مستقل داشته باشد.

شرکت‌های کمیته: شرکت‌های کمیته مانند مشارکت محدود در کشورهای دیگر فعالیت می‌کنند و باید توسط حامیان یا شرکای محدودی ثبت شوند که مسئولیتشان به مبلغی که در تجارت و شرکای نامحدودی که با آنها همکاری کرده اند، محدود خواهد شد. نیازی به عضویت در حداقل سرمایه مشترک برای این نوع تجارت نیست و مسئولیت بدهی شرکت برای همه سهامداران تقسیم نمی‌شود. ممکن است برخی از سهامداران مسئول سرمایه مشترک باشند، درحالی که دیگران می‌توانند به طور کامل مسئول بدهی‌های شرکت باشند.

شرکت‌های جمعی: شرکت جمعی شکلی از تجارت است که بدون حداقل سرمایه، به عنوان شرکتی با فعالیت‌های تجاری ایجاد می‌شود. مسئولیت اعضا با مشارکت آنها در سرمایه محدود می‌شود. همه سهامداران یک شرکت جمعی باید اشخاص حقیقی باشند.

شرکت‌های تعاونی: در شرکت‌های تعاونی تمامی شرکا و سهامداران در برابر بدهی‌های شرکت مسئول هستند حتی اگر مقدار بدهی بیشتر از کل سرمایه، سهام و ارزش شرکت باشد.

چگونه یک شرکت در ترکیه ثبت کنیم؟

 • ساختار تجارت را انتخاب کنید. شرکت با مسئولیت محدود یک ساختار تجاری مناسب را برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی در ترکیه ارائه می‌دهد.
 • مدارک را آماده کنید. مدارک مشارکت مدارک اصلی شرکت هستند که باید در زمانی که تجارت برای ثبت آماده می‌شود، تشکیل شوند. نام تجارت، آدرس و فعالیت‌ها، جزئیاتی هستند که شامل این اسناد می‌شوند.
 • جواز را به دست آورید. هنگامی که ثبت شرکت شما شروع می‌شود، باید جواز را برای تجارت خود دریافت کنید. در صورت مساعد بودن شرایط، جواز به سرعت بدست می‌آید.
 • ثبت برای اهداف مالیاتی. ثبت نام برای اهداف مالیاتی، دیگر مرحله مهم در ثبت تجارت در ترکیه می‌باشد. مشارکت اجتماعی باید در زمانی که شرکت شکل می‌گیرد، مشاهده شود.
 • کارمند استخدام کنید و تجارت را شروع کنید. هنگامی که تمامی مراحل رسمی را طی کردید، مالکان می‌توانند روی جنبه‌های دیگر مانند استخدام کارمندان تمرکز کنند. شما همچنین باید برای خدمات حسابداری برای شرکت خود در ترکیه درخواست بدهید.

شرکت‌های خارجی که در ترکیه فعالیت می‌کنند

شرکت‌های خارجی همچنین به هنگام ثبت فعالیت‌هایشان در ترکیه چندین انتخاب دارند. اینها شرکت تابعه، شعبه و نماینده یا دفتر نمایندگی هستند. شرکت تابعه می‌تواند به صورت یک شرکت با مسئولیت محدود خصوصی یا یک شرکت سهامی خاص، شکل بگیرد. دفتر شعبه یک شکل تجاری جداگانه است که می‌تواند توسط شرکت‌های خارجی ثبت شود، در حالی که دفتر نمایندگی تنها می‌تواند فعالیت‌های غیر تجاری را در ترکیه انجام دهد.

شرکت تابعه یک شرکت غیر وابسته به شرکت مادر می‌باشد و این بدان معنی است که این شرکت می‌تواند تصمیمات خود را بگیرد، در حالی که دفتر شعبه باید مطابق الزامات وضع شده توسط شرکت خارجی باشد. شرکت تابعه به طور کامل به شرکت مادر وابسته نیست و می‌تواند انواع مختلفی از فعالیت‌ها را نسبت به دفتر شعبه توسعه دهد و فعالیت‌های مشابه شرکت خارجی را کامل کند. شرکت‌های مالی خارجی معمولا در ترکیه شعبه‌ها را راه‌اندازی می‌کنند، در حالی که شرکت‌های تجاری معمولا برای شرکت‌های تابعه تصمیم می‌گیرند، زیرا اینها می‌توانند انواع دیگری از فعالیت‌ها را انجام دهند. مهم نیست که عملیات تکمیل شود، شرکت مادر برای مجوزهای ضروری به نمایندگی از شرکت‌های  تابعه و شعبه، درخواست می‌دهد.

تاسیس شرکت تابعه یا شعبه در ترکیه بر اساس تصمیم کتبی شرکت خارجی خواهد بود. این مصوبه باید در ثبت شرکت‌ها پر شود و حاوی اطلاعاتی در مورد شرکت مادر باشد که اثبات وجود آن مهمترین قسمت است. ملزومات سرمایه سهم در مورد شرکت تابعه با ملزومات سرمایه سهم در مورد نوع واحد تجاری منتخب مشابه هستند. هیچگونه ملزوماتی برای راه‌اندازی دفتر شعبه وجود ندارد که این موضوع یکی از مهمترین مزیت‌های این فرم تجاری است. در مورد شرکت‌های تابعه، شرکت ترکیه‌ای نیز باید تفاهم‌نامه و اساسنامه خود را تهیه و اسناد رسمی را تایید کند. دفتر شعبه همچنین مستلزم تهیه مجموعه‌ای از اسناد مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه می‌باشد. برای شرکت‌های خارجی بسیار معمول است که دفاتر نمایندگی را برای یکی از اهداف زیر راه‌اندازی کنند:

 • برای انجام فعالیت‌های بازاریابی و تحقیق
 • برای گسترش پایگاه داده مشتری شرکت خارجی
 • برای تاسیس ارتباطات تجاری جدید با شرکت‌ها و سرمایه گذاران ترکیه‌
 • برای اقدام به عنوان یک نقطه تماس با مشتریان و شرکای موجود

تاسیس دفتر نمایندگی در ترکیه ساده‌تر از شکل تجاری دیگر است، زیرا هیچ فعالیت تجاری را انجام نمی‌دهد. وقتی صحبت از مالیات این اشخاص در ترکیه می‌شود، تفاوت مهمی بین شرکت تابعه و شعبه وجود دارد. شرکت تابعه به عنوان یک شرکت محلی با درآمد جهانی خود مالیات می‌دهد، درحالی که دفتر شعبه، مالیات شرکت را بر درآمد بدست آمده در ترکیه اعمال می‌کند. در هر دو مورد، شرکت خارجی مستلزم به ارائه حساب‌های مالی تلفیقی است. دفاتر نمایندگی هیچ فعالیت تجاری را انجام نمی‌دهند، بنابراین در ترکیه مشمول مالیات نخواهند شد.

مراحل اصلی ثبت یک شرکت در ترکیه

در اینجا ۴ مرحله اصلی در جهت ثبت یک شخص حقوقی نیاز است:

 • بعد از تدوین و امضای اساسنامه، سند باید به همراه امضای اظهارنامه مدیران و کتب تجاری نهاد، محضری شود.
 • ۰۴% از سرمایه باید در سازمان رقابت واریز شود و حداقل سرمایه سهم باید در بانکی واریز شود که گواهی سرمایه پرداخت شده را صادر می‌کند.
 • بعد از آن، متقاضی باید ملزومات اداره ثبت تجارت را برآورده کرده و فرم اعلامیه اختلاط، نامه تعهد و بیانیه ثبت دفتر کار را پرونده‌سازی کند.
 • شرکت باید برای اهداف مالیاتی ثبت نام کند، یک شماره مالیات بر ارزش افزوده را در سازمان امور مالیاتی بدست آورده و در اداره تامین اجتماعی ثبت نام کند (تمامی مراحل در یک مرحله انجام می‌شود).

حداقل سرمایه سهم AS و LS چقدر است؟

حداقل سرمایه سهم برای شرکت با مسئولیت محدود LS، ۱۰٫۰۰۰ ترکیه می‌باشد که در ثبت نام باید در یک اقساط واریز شود، در حالی که حداقل سرمایه سهم یک شرکت سهامی خاص AS، ۵۰٫۰۰۰ ترکیه می‌باشد.

چه مدارکی برای ثبت شرکت در ترکیه مورد نیاز است؟

 • اساسنامه و تفاهم‌نامه شرکت
 • نسخه‌های محضری اسناد شناسایی سهامداران شرکت
 • نسخه‌های محضری اسناد شناسایی مدیران شرکت
 • نسخه‌های محضری و فرم اصلی اظهارنامه تاسیس تجارت
 • قبض اصلی از بانک، اثبات اینکه ۰٫۰۴% از سرمایه به سازمان رقابت واریز شده است
 • گواهی سپرده حداقل سرمایه

به دلایل مالیاتی، شرکت باید گواهی ثبت را ارائه کند که شامل شماره مالیات خواهد بود. سرمایه گذار همچنین باید نامه تعهد را مطابق با آیین نامه ثبت تجارت ارائه دهد. در کنار قبض بانکی با بیان سپرده حداقل سرمایه، بانک باید یک نامه با این مضمون نیز صادر کند که به مدارک لازم برای ثبت شرکت اضافه خواهد شد.

مجوز و پروانه برای شرکت‌ها در ترکیه

لازم به ذکر است که برای افتتاح یک شرکت در ترکیه مهم نیست شما یک سرمایه گذار محلی باشید یا خارجی؛ اخذ مجوزها و پروانه‌های خاص مرتبط به نوع فعالیت الزامی می‌باشد. این مجوزها توسط مسئولان، در زمینه‌ای که شرکت فعالیت خواهد کرد صادر می‌شوند و جدا از مراحل ثبت شرکت در ترکیه تلقی می‌شوند. برای بدست آوردن هر گونه مجوز، شرکت باید گواهی ثبت شرکت و سایر اسناد مربوطه که مورد نیاز مقامات می‌باشد را ارائه دهد. صدور هرگونه مجوز به مرجع بررسی اسناد بستگی دارد.

ثبت شرکت در ترکیه چقدر زمان می‌برد؟

اگر شما تمام مدارک لازم برای ثبت شرکت را ارائه کنید، مراحل ثبت ممکن است حدود ۳ هفته به طول بیانجامد. (این دوره نه تنها با در نظر گرفتن زمان لازم برای راه‌اندازی یک دفتر در اینجا، بلکه همچنین ثبت نام برای انطباق مالیاتی محاسبه می‌شود)

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد رسیدگی‌های حقوقی با وکلای هلدینگ ملاصدرا تماس بگیرید. وکلای ما می‌توانند به کسانی که میخواهند مشاغل خود را در کشور ترکیه به ثبت برسانند، پشتیبانی تخصصی ارائه دهند.

مزایای ثبت یک تجارت در ترکیه

از میان سریع‌ترین رشد اقتصادها در جهان، ترکیه یکی از بهترین مکان‌ها برای توسعه تجارت شما می‌باشد. ترکیه با اقتصاد پر رونق، موقعیت ژئوپلیتیکی، فرصت‌های رشد، جامعه تجاری سخت کوش و جمعیت جوان، سرمایه گذاران خارجی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند.

مزایای زیادی برای سرمایه گذاران خارجی که برنامه تاسیس شرکت در ترکیه را دارند وجود دارد. ترکیه یک بازار مهیج است زیرا به دلیل داشتن مرکز تجارت اروپا و خاورمیانه، یک موقعیت استراتژیک دارد. همچنین این کشور یک فرصت خاص برای سرمایه گذاران خارجی با پتانسیل بالای سرمایه گذاری برای آینده با حمایت مداوم از دولت ترکیه ارائه می‌دهد.

 • هزینه‌های عملیاتی کم

یکی از مزایایی که شما از تاسیس یک تجارت در ترکیه بدست می‌آورید، هزینه‌های پایین عملیات آن است. در حالی که ایجاد یک تجارت در کشور دیگر مانند انگلستان یا امریکا برای شما هزینه خواهد داشت، ترکیه یک شانس عالی می‌باشد. هر ساله حدود یک میلیون دانشجو از دانشگاه‌های ترکیه فارق‌التحصیل می‌شوند و بعد بسیاری از آنها به جای اینکه تجارت خود را شروع کنند، شروع به پیدا کردن شغل می‌کنند. به همین دلیل، هزینه حقوق و دستمزد شروع کار نسبتا کم است. همچنین، هزینه برای کارپردازان نیز نسبتا کم است، اگرچه کیفیت کالاها و خدمات همچنان بالاست. این یک مزیت عالی است زیرا دیگر نیازی به نگرانی در مورد هزینه‌های شروع تجارت شما وجود ندارد.

 • هزینه‌های مصرف کننده قوی

دیگر مزیت جمعیت جوان ترکیه، حجم مخارج آنها می‌باشد. مردم جوان عاشق پیروی از روندهایی هستند که مارک‌های مورد علاقه خود را دارند و دوست دارند بدون فکر کردن، پول پرداخت کنند. با برنامه تجارت درست و استراتژی بازار، شما می‌توانید یک تجارت موفق را در ترکیه مطابق با نیازهای مردم جوان ایجاد کنید. با دنبال کردن آخرین گرایشات و اعمال آنها در تجارت خود، شما می‌توانید به سادگی مصرف کنندگان جوان در ترکیه را به خود جذب کنید.

 • تولیدکنندگان محلی

در زندگی تجاری، قرار گرفتن تولیدکنندگان نزدیک به جایی که شما تجارت خود را تاسیس می‌کنید، منطقی است. ترکیه تعداد زیادی تولیدکنندگان محلی دارد که مشتاق به کمک و حمایت سرمایه گذاران هستند. اگر شما یک ایده دارید و میخواهید تا آن را توسط یک تولیدکننده محلی به اجرا درآورید، بنابراین آنها برای کمک به شما آماده خواهند بود. تولیدکنندگان محلی نیز نسبت به تامین کنندگان بزرگتر، نسبت به ارائه حداقل سفارشات بازتر هستند. برای یک سرمایه گذار که یک تجارت در ترکیه تاسیس کرده، این یک مزیت بزرگ است.

 • مشوق‌های اعطا شده از دولت ترکیه

دولت ترکیه با کاهش هزینه‌های مربوط به سرمایه گذاری و ایجاد محیطی مناسب‌تر، سرمایه گذاران داخلی و خارجی را ترغیب می‌کند. آنها با سیستم جدید مشوق‌های سرمایه گذاری، هزینه‌های سرمایه گذاران را کاهش دادند. سرمایه گذاران خارجی که گواهی تشویق سرمایه گذاری را بدست می‌آورند، تشویقی‌های زیر به آنها اعطا می‌گردد: مالیات بر ارزش افزوده و معافیت وظیفه عرفی، کسر مالیات، پشتیبانی حق بیمه تامین اجتماعی، پشتیبانی نرخ بهره، تخصیص زمین، بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده و پشتیبانی از مالیات بر درآمد.

 • تابعیت ترکیه

از سال ۲۰۱۷ سرمایه گذاران خارجی می‌توانند با ایجاد یک تجارت در ترکیه، تابعیت ترکیه و مزایای مشترک آن را بدست آورند. حق شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی که بیش از مبلغ مشخصی سرمایه گذاری می‌کنند و اشتغال ایجاد می‌کنند یا سپرده را نگه می‌دارند، به رسمیت شناخته شده است. اگر شما حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنید یا حداقل برای ۵۰ نفر اشتغال ایجاد کنید یا دارایی غیر منقول به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خریداری کنید یا حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه را در بانک‌هایی که در ترکیه فعالیت می‌کنند برای حداقل ۳ سال نگه دارید یا حداقل ۵۰۰ هزار دلار اوراق بهادار دولتی خریداری کنید و به مدت ۳ سال از آنها نگه‌داری کنید، می‌توانید تابعیت ترکیه را بدست آورید.

جهت ثبت شرکت بین المللی خود درخواست خود را برای ما ارسال کنید.

تماس با ما

مشاوره رایگان

  ثبت شرکت بین المللی

  مزایای ثبت شرکت بین المللی
  • بدست آوردن مشتریان جدید
  • گسترش ریسک تجاری
  • دسترسی به استعدادهای جدید
  • تقویت برند شما
  • تامین سرمایه‌گذاری خارجی
  • کاهش هزینه‌ها
  • افزایش مصونیت به تمایلات

  راهنمایی وکلای ما

  در خصوص ثبت شرکت بین المللی